در جریان نمایشگاه بین‌المللی نفت؛

امضای قرارداد بومی‌سازی دانش فنی ماده بیولوژیکی امحاء‌کننده لکه‌های نفتی دریایی

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۰:۰۶ کد : ۵۷۱۷۰ اخبار ما
در حاشیه بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، قرارداد بومی‌سازی دانش فنی و تولید بار اول ماده بیولوژیکی امحاء‌کننده لکه‌های نفتی دریایی (BIO OSD) بین شرکت نفت فلات قاره ایران و یکی از شرکت‌های زیرمجموعه جهاد دانشگاهی امضا شد.
امضای قرارداد بومی‌سازی دانش فنی ماده بیولوژیکی امحاء‌کننده لکه‌های نفتی دریایی

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم پایه کاربردی و به نقل از روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، این قرارداد که مدت زمان اجرای آن ۱۲ ماه پیش‌بینی شده و با تلاش واحدهای Hse و پژوهش و فناوری این شرکت به نتیجه رسیده است به امضای مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران و  مدیرعامل شرکت زیست فن‌آوران محیط و صنعت رسید.

ماده بیولوژیکی امحاء‌کننده لکه‌های نفتی دریایی یک محصول بیولوژیک است که به منظور مقابله با ریزش‌های نفتی در محیط‌های دریا و سواحل مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت نفت فلات قاره ایران در راستای بومی‌سازی ماده امحاء‌کننده لکه‌های نفتی که تا‌کنون از برندهای بین‌المللی تامین می‌شده است، هم‌اکنون و در قالب فرآیند تولید بار اول اقدام به حمایت از ساخت داخل این محصول دانش‌بنیان نموده است.

ترکیبات این محصول از بیوسورفکتانت‌های میکروبی و آنزیم‌های باکتری‌های طبیعی بومی ایران تولید شده و قادر است لکه‌های نفتی را در محیط‌های دریایی پراکنده نموده و علاوه بر جلوگیری از تاثیر لکه‌های نفتی بر سواحل، روند تجزیه بیولوژیکی ترکیبات نفتی را تسریع نماید. 

این محصول را می‌توان بسته به محل و نوع آلودگی به‌صورت محلول‌پاشی با استفاده از تجهیزات اسپری نمودن استاندارد به‌صورت دستی، از طریق هواپیماهای مخصوص و یا به‌وسیله قایق‌های ویژه مهار آلودگی دریایی استفاده نمود. زمان اثربخشی این محصول ظرف چند دقیقه بوده و پس از ریزش‌های نفت در دریا و سواحل مورد استفاده قرار گرفته و از آلودگی محیط زیست دریایی جلوگیری می‌کند. 

از دیگر دلایل الزام به حمایت از ساخت داخل و تولید بار اول این محصول مواردی همانند صرفه‌جویی ارزی به‌دلیل حجم بالای مصرف آن در کشور، امکان تولید محصولات گوناگون با ساختار پایه مشابه به‌دلیل توسعه دانش فنی و شبیه‌سازی تست‌های آزمایشگاهی، الزام کلیه شرکت‌های نفتی مستقر در فراساحل به استفاده از مواد امحاء‌کننده دارای مجوز و استانداردهای مربوطه از مراجع ملی و منطقه‌ای ذیربط و همچنین امکان صادرات محصول به‌ویژه به کشورهای حوزه خلیج‌فارس است.


نظر شما :